Poljanska dolina v delih Ivana Tavčarja

Člani Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj in Kulturnega društva dr. Ivan Tavčar Poljane so ob mednarodnem dnevu bele palice v ponedeljek, 16. oktobra 2023, v prostorih Mestne knjižnice Kranj, ki se je med oktobrom 2022 in marcem 2023 odvijal v prostorih MDSS Kranj, ter člani poljanskega kulturnega društva. Skupaj so predstavili pisateljevo življenje in delo ter interpretirali odlomke iz njegovih del. Literarni večer so popestrile melodije, ki so jih na citre zaigrale učenke Glasbene šole Škofja Loka. Vsebino literarnega večera je povezovala Damjana Peternelj.

Pisatelj, odvetnik in politik Ivan Tavčar se je rodil 1851 v Poljanah nad Škofjo Loko. Med Slovenci je poznan po delih z zgodovinsko in kmečko tematiko, v katerih se je pogosto navezoval na svojo rodno Poljansko dolino. Sem sodijo dela, kot so Kuzovci, Med gorami, V zali, Grajski pisar, Cvetje v jeseni ter seveda Visoška kronika, ki opisuje dogajanje na visoškem dvorcu v 17. stoletju. Zadnja leta svojega življenja je Tavčar preživel v Ljubljani, kjer je 1923 tudi umrl. Ob stoletnici Tavčarjeve smrti so se člani študijskega krožka pri MDSS Kranj odločili, da raziščejo pisateljevo življenjsko pot in njegova dela. Želeli so pripraviti literarni večer, ki bi ga ob stoletnici pisateljeve smrti predstavili na visoškem dvorcu. Povezali so se z lokalnim kulturnim društvom in se dogovorili za sodelovanje. Prvi literarni večer je potekal v petek, 2. junija 2023 na omenjeni lokaciji. Do konca leta sta predvidena še dva literarna večera, in sicer 25. novembra 2023 v kulturni dvorani na Breznici ter 4. decembra 2023 v prostorih Knjižnice slepih in slabovidnih Minke Skaberne v Ljubljani.

Zapisal: Luka Pavlin, mentor študijskega krožka pri MDSS Kranj
Fotografije: Matjaž Metaj